Sardinė Baltijoje

Sardinės ǀ Keptos sardinės ǀ Strimelės ǀ Gril strimelės ǀ Keptos strimelės

PAPRASTAI, BET EGZOTIŠKAI

Rolandas Kažimėkas

2020-11-13 5 min read

Sardinė Baltijoje? Turbūt pasiklydau? Protingos, mokslininkų parašytos knygos sako, kad sardinės sutinkamos ir Baltijos jūros pakrantėje. Tik niekas jų čia nematė. Bet yra pas mus panašių žuvelių – strimelių. Jos gyvena Baltijos jūroje, jų daug, jas gaudo žvejai, todėl strimelių, bent jau turguose, kur pardavinėjama žuvis, visada gausite. Strimelės kaip ir sardinės priklauso be galo didelei silkinių šeimai, o apie sardines galite pasiskaityti čia www.patreon.com/posts/40836193.
Bet aš čia – apie sardinę Venecijos virtuvėje ir galimybę, tą  jų virtuvės dalį, perkelti pas mus.  Mes turime strimeles. Ir ši fantastiška, bei pigi žuvis venecijietiškuose patiekaluose puikai pakeičia sardines. Jei manimi netikite, galite nusipirkti šaldytų sardinių. Pas mus jas irgi pardavinėja. Bet geriau nueiti į turgų ir nusipirkti strimelių – kartais jos būna didelės, gražios ir riebios. Taigi keli paprasti, bet puikaus skonio patiekalai iš strimelių. Tik vadinsiu aš juos originaliais pavadinimais, kuriuose yra žodis „sardinė“. Sardinės dėl to tikrai nesupyks. Stintos irgi, nes paskačiusios šiuos receptus, jos tik pasakytų: „Iš kur man tai girdėta?

„Sarde in saor“
Kiekvienas venecijietis mėgsta „sarde in saor“. „In saor“ reiškia „rūgštokame padaže“. Nemažai venecijiečių mėgsta pasakoti, kaip jų močiutės gamindavo sardines „in saor“ ir jas laikydavo stiklainyje. Tai geras patiekalas, jei pas jus ruošiasi užgriūti nemažai svečių. Jį galima paruošti iš anksto ir laikyti šaldytuve. Ir tai yra geriau, nes sardinės ar strimelės „in saor“ skanesnės būna dvi dienas palaikytos šaldytuve. Per tiek laikos žuvys sugeria visus nuostabaus padažo aromatus. Tikrai venecijietiškas šis patiekalas bus tada, jei į svogūnus ruošite su nedidele sauja kedro riešutų ir razinų. 


Reikės:
* 500 g šviežių sardinių (strimelių)
* 125 ml baltojo vyno acto
* 400 g svogūnų
* alyvuogių aliejaus
* 2 lauro lapų
* juodųjų pipirų žirnelių (kiek   sutraiškytų)
* kedro riešutų ir razinų
* miltų
* labai smulkiai kapotų žalumynų (petražolių, lauro lapų) 

1. Svogūnus nulupkite, perpjaukite per pusę ir supjaustykite plonais pusžiedžiais. Įkaitinkite keptuvę, įpilkite aliejaus, suberkite svogūnus ir trumpai kartu su kedro riešutais pakepkime ant vidutinės ugnies. Po kelių minučių įmeskime kelis pipirų žirnelius, lauro lapus, razinas, šiek tiek pasūdykite, ugnį sumažinkime iki mažiausios ir uždengę dangtį palikite svogūnus pusvalandį karamelizuotis. Svogūnai neturi ruduoti ir kepti. Jie išskiria sultis ir tose sultyse vyksta visas veiksmas. Kartkartėmis patikrinkite situaciją: jei keptuvė sausa, svogūnai tamsėja, įpilkite porą šaukštelių vandens.
2. Kai po pusvalandžio svogūnai tampa labai minkšti ir kur kas saldesni, supilkite actą ir be dangčio troškinkite juos dar 15–20 min. ant mažos ugnies. Na, kaitra turi būti tokia, kad dalis skysčio išgaruotų. Dalis, bet ne visas.
3. Kol svogūnai troškinasi, paruoškite žuvį. Nupjaukite galvas, išimkite vidurius, uodegas irgi galite nupjauti. Tada atverkite strimeles kaip knygas ir padėkite ant lentelės mėsa žemyn, oda aukštyn. Lengvai spustelėkite kiekvienos strimelės stuburą, kad jis visiškai atsivertų. Tada apverskite žuvis ir ištraukite stuburus. Šios procedūros galite ir neatlikinėti, tą galite padaryti ir valgydami.
Žuvis nuplaukite ir apdžiovinkite popieriniu rankšluosčiu. Tada pasūdykite ir apvoliokite miltais.
4. Įkaitinkite didelę keptuvę, į ją įpilkite tiek aliejaus, kad jis padengtų visą dugną. Į įkaitusį aliejų sudėkite strimeles ir pakepkite iš abiejų pusių, kol žuvys pasidarys auksinės spalvos. Patieskite ant lėkštės popierinį rankšluostį ir sudėkite strimeles. Rankšluostis sugers perteklinį aliejų.
5. Žalumynus sukapokite labai smulkiai ir paėmę didelę lėkštę viską gražiai sudėliokite sluoksniais: sluoksnis strimelių, sluoksnis svogūnų, sluoksnis strimelių, sluoksnis svogūnų, nepamiršdami pabarstyti kapotais žalumynais. Žinoma, viršuje turi būti svogūnai, nes žuvis turi būti padengta svogūnų padažu.
6. Atšaldykite ir valgykite. Bet jei norite, kad patiekalas būtų skanesnis, dėkite į šaldytuvą ir valgykite kitą dieną ar net po dviejų dienų.
Kokie gėrimai labai tinka prie tokio patiekalo, nerašysiu. 

„Sarde fritte“
Keptos strimelės irgi skanumėlis. Bet jei jas iškepsite taip, kaip sardines kepa venecijiečiai – malonumas dvigubas. Tokias strimeles galima valgyti tiek karštas, tiek šaltas, jų paruošimas ilgai netrunka. 
Reikės:
* 500 g strimelių
* 2 sutraiškytų česnako skiltelių
* 1–2 šaukštų kapotų petražolių
* 1 šaukšto tarkuoto parmezano
* 1 kiaušinio
* maltų džiūvėsių
* alyvuogių aliejaus
* citrinos 

1. Paruoškite žuvį: nupjaukite galvas, išimkite vidurius. Žuvis nuplaukite ir apdžiovinkite popieriniu rankšluosčiu.
2. Sumaišykite smulkiai kapotas petražole, traiškytą česnaką, tarkuotą parmezaną, šaukštą alyvuogių aliejaus, įberkite maltų juodųjų pipirų ir druskos. Šio mišinio pridėkite į strimelių vidų.. Kiekvienai žuvelei reikės 0,5–1 šaukštelio mišinio.
3. Nedideliame dubenėlyje išplakite kiaušinį ir šiek tiek pasūdykite. Į lėkštę suberkite maltus džiūvėsėlius. Kiekvieną strimelę imkite atsargiai, kad neišbėgtų įdaras, ir taip pat atsargiai pamirkykite kiaušinyje, o po to apvoliokite džiūvėsiuose.
4. Įkaitinkite didelę keptuvę, įpilkite tiek aliejaus, kad jis padengtų visą dugną. Į įkaitusį aliejų sudėkite strimeles ir kepkite iš abiejų pusių, kol žuvys pasidarys auksinės spalvos. Ant lėkštės patieskite popierinį rankšluostį ir sudėkite sardines. Rankšluostis sugers perteklinį aliejų.
Žuvis pabarstykite druska, pipirais, apšlakstykite citrinos sultimis. 

„Sarde in forno“
„In forno“ reiškia „orkaitėje“. Taigi strimeles galime kepti ir orkaitėje. Tam labiau tinka mažos žuvelės. Tada gaunama kažkas panašaus į traškučius. Kepant orkaitėje galima naudoti įvairius prieskonius, pažaisti su žalumynais. 
Reikės:
* 500–700 g strimelių
* 1–2 lauro lapų
* aliejaus
* 4 šaukštų maltų džiūvėsių
* 2–3 šaukštų smulkiai kapotų petražolių
* šaukštelio džiovinto raudonėlio
* šaukštelio tarkuotos citrinos žievės
* 50–70 ml baltojo vyno 

1. Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių. Paruoškite žuvį: nupjaukite galvas, išimkite vidurius, uodegas irgi nupjaukite. Tada atverkite strimeles kaip knygas ir padėkite ant lentelės mėsa žemyn, oda aukštyn. Lengvai spustelėkite kiekvienos strimelės stuburą, kad jis visiškai atsivertų. Tada apverskite žuvis ir ištraukite stuburus.
2. Imkite stiklinį ar keraminį indą, į kurį strimeles galima sudėti vienu sluoksniu. Įpilkite šiek tiek aliejaus ir ištepkite juo visą indo dugną. Sudėkite lauro lapus.
3. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite maltus džiūvėsius, petražoles, raudonėlį, maltus pipirus, druską ir šiek tiek aliejaus. Mišinyje strimeles apvoliokite iš abiejų pusių. Tada sudėkite žuvį į kepimo indą. Apibarstykite mišiniu. Supilkite vyną ir pašaukite į orkaitę.
4. Kepkite apie 20 m minučių, t. y. turi būti auksinė traški pluta.
Skanaus!